Titlu: Determinarea raportului dicroic al benzilor de oscilaţie ale unor polimeri
Autori: Maria-Cristina Popescu, A. Bradu, Anişoara Socoliuc, Gh. Singurel, M. Delibaş
Afiliere: Universitatea “Al. I. Cuza”, Catedra de Optică-Spectroscopie, B-dul Carol I, Nr. 11, Iaşi
Abstract: În lucrare este prezentată metoda de determinare a raportului dicroic al benzilor de oscilaţie ale materialelor polimere. În substanţele tip polimere macromoleculele sunt orientate în mod aleator, ceea ce le conferă, din punct de vedere optic, proprietăţi izotrope. Pentru a analiza acest tip de materiale folosind radiaţie optică polarizată este necesară orientarea macromoleculelor pe o direcţie dată, ceea ce se poate realiza printr-un procedeu de întindere la cald a foliilor polimere. În acest mod macromoleculele se orientează faţă de direcţia de întindere, care este considerată drept direcţie de referinţă. Pentru a determina raportul dicroic se înregistrează spectrele IR de transmisie ale substanţei pentru două orientări ale direcţiei de transmisie maximă a polarizorului: paralelă, respectiv perpendiculară faţă de direcţia de referinţă. Cele două spectre se deosebesc prin diferenţe ale extincţiei benzilor componente (fig. 2). Această comportare a substanţei în lumină polarizată poartă numele de dicroism. Acesta este paralel, dacă extincţia benzii considerate este mai mare când planul de oscilaţie al radiaţiei este paralel cu direcţia de referinţă şi perpendicular, dacă extincţia benzii este mai mare când planul de oscilaţie este perpendicular la direcţia de referinţă.