Titlu: Dispozitiv pentru studiul dependenţei coeficientului de tensiune superficială a unei soluţii în funcţie de temperatură
Autori: Maria Aniţă
Afiliere: Grupul Şcolar Industrial “Victoria”, Iaşi
Abstract: În sistemul lichid–vapori moleculele din interiorul lichidului suferă din partea moleculelor înconjurătoare forţe de atracţie uniform distribuite în toate direcţiile, şi care au rezultante nule, în timp ce moleculele stratului superficial suferă o atracţie mai mare din parte moleculelor de lichid decât din partea moleculelor de gaz. Rezultantele acestor forţe sunt normale la suprafaţă şi îndreptate spre interiorul lichidului. Ele au tendinţa de micşorare a interfeţei conferind stratului proprietăţi de membrană elastică.