Titlu: Dispozitive didactice artizanale DDA
Autori: Vago Timea, Niţă Iulia, Onea Madalina, Chioran Viorica
Afiliere: Grupul Şcolar “C.D.Neniţescu“ Baia Mare, Maramureş
Abstract: Confecţionarea artizanală a mijloacelor de învăţământ Set de dispozitive. Dispozitivele didactice artizanale sunt dispozitive confecţionate de elevi în scopul dezvoltării creativităţii, simţului estetic, a unor aptitudini; înlocuiesc un material didactic elaborat, valorifică materiale refolosibile şi se realizează cu costuri mici, sunt funcţionale şi utile. Dispozitivele didactice realizate/categorii: 1.dispozitive artizanale cu rol de instrumente, aparate: balanţe, electroscoape, busole, caleidoscoape, periscoape 2.dispozitive artizanale care simulează funcţionarea unor instrumente, aparate reale: vehicule propulsate prin reacţie, circuite electrice cu lămâie 3.dispozitive artizanale – jucării: morişcă, balansoar.