Titlu: Efectele interacţiunii radiaţiei laser-ţesut
Autori: Anca Cataramă, Cătălin Agheorghiesei
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi
Abstract: In lucrare se studiază efectele interacţiunii radiaţiei laser-ţesut viu. Mecanismele de interacţiune laser-ţesut viu produc o serie de efecte. Dintre toate aceste o atenţie deosebită o vom acorda efectelor termice. Multe din efectele termice se pot produce simultan pe diferite regiuni spaţiale ale ţesutului considerat în funcţie de temperaturile zonelor respective. În urma modificării temperaturii în aceste regiuni apar modificări histologice diferite (denaturare, coagulare, schimbări conformaţionale, moartea celulelor, etc.) Orice interacţiune între sistemele termodinamice poate avea ca efect si un transfer de căldură in interiorul sistemelor sau intre acele sisteme. Transferul de căldură este evidenţiat printr-o variaţie temporală şi spaţială a temperaturii termodinamice a sistemului analizat şi/sau prin efectuare de lucru mecanic. Transferul de căldură se poate realiza prin conducţie, prin convecţie sau prin radiaţie.