Titlu: Elaborarea unui plan managerial de îmbunătăţire a activităţii didactice conform normelor ARACIP
Autori: Bojoga Cristinela1 , Ovidiu Călţun 2
Afiliere: 1 Grupul Şcolar „Radu Cernătescu”, Bulevardul Socola, nr. 61 A,Iaşi 2 Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Calitatea în educaţie înseamnă asigurarea accesului fiecărui educabil la cea mai bună, completă şi utilă dezvoltare şi, este dependentă de valorile societăţii în care funcţionează sistemul respectiv de educaţie. Pentru prima dată în România avem o definiţie reglementată legal a „calităţii”, înţeleasă ca un ansamblu de caracteristici ale unui program de educaţie şi ale furnizorului acestuia, prin care sunt îndeplinite aşteptările beneficiarilor şi standardele de calitate.