Titlu: Evaluarea curentă prin teste obiective. Exemplu de aplicare: Câmpul magnetic.
Autori: Ilie Cosovanu 1 , Ioana Călţun 2 , Ovidiu Călţun 3
Afiliere: 1 Grupul Şcolar „Tomşa Vodă” Solca, Judeţul Suceava 2Liceul “V. Alecsandri” Str. C. Negri nr. 49 Iaşi 3 Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza”, Bd. Carol I, nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Neîncrederea comunităţii în procesul de evaluare poate fi înlăturată prin apelul la standarde de performanţă. Standardele de performanţă trebuie însoţite de descriptori de performanţă care să detalieze nivelul de competenţă aşteptat. Exprimarea performanţei sub forma unui standard de referinţă constituie preocuparea cadrelor didactice pentru că astfel se poate stabili o punte de dialog între evaluatori şi evaluaţi, profesori şi comunitate, administratorii sistemului de educaţie şi cei care promovează diverse politici educaţionale.