Titlu: Experimente de radiobiologie: Iradierea serului sangvin
Autori: Dorina Creangă1, Petronela Ţupu1, Angela Râpă2
Afiliere: 1Universitatea "Al. I. Cuza", Facultatea de Fizică, 6600, Iaşi 2Universitatea Agronomică "Ion Ionescu de la Brad", 6600, Iaşi
Abstract: Evidenţierea efectelor biologice ale radiaţiilor ionizante la nivelul laboratorului didactic de radiobiologie utilizând ca material biologic serul sangvin şi densitatea şi tensiunea superficială ca parametri fizici de urmărit. Computerul poate fi utilizat pentru prezentarea grafică a rezultatului obţinut. Cu prilejul realizării acestui experiment de radiobiologie se vor recapitula cunoştinţe fundamentale legate de acţiunea radiaţiilor ionizante electromagnetice şi corpusculare asupra celulelor şi constituenţilor celulari din ţesuturile mamiferelor.