Titlu: Experimente interesante de fizică
Autori: Kiss Mária1, Kiss Ernő2
Afiliere: 1Liceul Teoretic Salonta, str. Republicii, nr. 90, cod.3650, jud. Bihor 2Grup Şcolar Agricol Salonta, str. Şarcadului, nr.1, cod.3650, jud. Bihor,
Abstract: Nouă, profesorilor de fizică, de multe ori ni se întâmplă să avem o clasă la care parcă degeaba explicăm foarte bine lucrurile, nimeni nu pricepe nimic. Ar trebui să trezim interesul elevilor, să arătăm că fizica înseamnă mai mult decât o mulţime infinită de formule, unităţi de măsură şi legi. Să arătăm că legile fizicii, care parcă sunt de neînţeles, le reîntâlnim mereu în activitatea noastră de zi cu zi. În aceste cazuri (şi nu numai) ne vin în ajutor experimentele de mai jos, care par distractive, dar unele au la bază o explicaţie ştiinţifică foarte complicată. Noi, la Liceul Teoretic Salonta, începând din anul 1999, în cadrul cercului de fizică, şi, mai nou, în cadrul clasei de excelenţă în fizică, am realizat în jur de 50 de experimente simple, folosind mijloace confecţionate în mare parte de elevi sub îndrumarea noastră. În această perioadă am observat cu bucurie că experimentele au un succes mare în rândul elevilor. E bine să le arătăm la prima oră din clasa a VI-a şi în clasa a IX-a şi ori de câte ori observăm că elevii noştri sunt obosiţi şi parcă pierdem vremea dacă începem să rezolvăm probleme.