Titlu: Experimentele din laboratorul de fizică integrate în lecţiile de ştiinţe ale naturii la ciclul primar
Autori: Galan Maria, Ilioi Elena, Corfus Marius
Afiliere: Şcolala cu clasele IVIII Samson Bodnărescu, Gălăneşti, Jud. Suceava; Şcolala cu clasele IVIII, Marginea, Jud. Suceava
Abstract: Natural sciences is a discipline studied in the classroom IIIIV from the primary schools. It must assure a continuity of the fundamental acquisition cycle, must stimulate children for perception, knowledge on the neibouring objects, to make them creative and imaginative for the development cycle. The major objectiv of this discipline is to form basical capacities necessary for the continuation of the study. Having in view these questions, we describe some fundamental experiments which could be easily achieved for the pupils. These experiments assure the assimilation of phenomena only in practical activities.