Titlu: Experimentul fizic. Real sau virtual?
Autori: Daniela Nedelcu1, Livia Dinică1, Stelian Niculescu2
Afiliere: 1ISMB 2Gr. Sc. “Iuliu Maniu”
Abstract: În condiţiile reformelor repetate, a unui buget de austerite alocat educaţiei, a modificării structurii calificării solicitată pe piaţa muncii, a unei reticenţe din ce în ce mai mare a elevilor în faţa actului de instruire, reticenţă cauzată în esenţă de ierarhia inversă a valorilor indusă de reuşita socială, învăţământul preuniversitar trebuie să găsească cel mai bun echilibru între volumul şi calitatea informaţiilor pe de o parte şi prezentarea atractivă, interactivă şi stimulativă pe de altă parte. Nu comentăm mulţimea de motive care pun învăţământul învâţămîntul în faţa unei probleme atât de grele. Abordăm doar, pe un culoar foarte îngust, problema realizării unui absolvent competitiv, potenţial în armonie cu valorile tradiţionale.