Titlu: Factorul de corelaţie interes – aptitudini. Stimularea creativităţii la elevi şi studenţi
Autori: Ana Lazăr
Afiliere: Grup Scolar Industrial „TEHNOTON“, 6600 Iaşi
Abstract: "Creativitatea elevului poate fi ameliorată când dascălii consideră că elevii trebuie să inveţe activ şi sa aibă un simţ de apartenenţă şi de mândrie pentru clasa lor." "Evitaţi pe cât posibil recompensele tangibile; prezentaţi-le drept "premii " după finalizarea unei activităţi decât drept momeli, înainte." "Călăuziţi-vă elevii, dar acordaţi-le si autonomie; folosiţi activităţile de învăţare nestructurate, in cadrul structurii generale." Profesorii pot avea un impact extraordinar nu numai asupra reuşitei şcolare, dar şi asupra atitudinii elevului faţă de şcoală şi faţă de învăţătură, în general.