Titlu: Fenomene neliniare cuantice macroscopice în magnetism
Autori: Corneliu Ciubotariu1,Ana Anghel2, Adina Antici2, Marilena Cărbunaru2
Afiliere: 1Universitatea Tehnică “Gh. Asachi”, Catedra de Fizică, Blvd. Mangeron 67, Iaşi, Romania 2Universitatea "Al. I. Cuza", Facultatea de Fizică, Blvd. Copou (Carol I) 11, Iaşi, Romania
Abstract: În această lucrare este prezentat într-o formă simplă cel mai nou fenomen cuantic macroscopic (tunelarea rezonantă a magnetizării în cristale moleculare, TRM, şi histerezisul cuantic), descoperit experimental în anul 1995 ş1ţ. Alături de celelate efecte cuantice macro sau mezoscopice cunoscute (supraconductibilitatea, suprafluiditatea, efectul de Haas-van Alphen, efectul Shubnikov-de Haas, condensarea Bose-Einstein, efectul Josephson, efectul Hall cuantic), TRM este important, în primul rând, prin confirmarea posibilităţii determinării unor mărimi microscopice sau mezoscopice (de exemplu, a momentului magnetic de spin sM) prin măsurători macroscopice. În al doilea rând, TRM schimbă proprietăţile magnetice ale magneţilor mici (nanomagneţi) ceea ce este important pentru tehnologia stocării datelor. În plus, nanomagneţii pot avea rolul de cubiţi (’qubits’) adică de elemente ale calculatoarelor cuantice. Rolul educaţional al prezentei lucrări se referă la aspectul didactic al înţelegerii unor fenomene complexe noi pe baza cunoştinţelor vechi, clasice, ’mai simple’, cât şi la invitaţia-provocare de a găsi noi aplicaţii ale fenomenelor cuantice macroscopice după modelele cunoscute.