Titlu: Fizica: prezent şi viitor
Autori: Mihai Toma
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea ―A.I.Cuza‖, Iaşi
Abstract: Ca ştiinţă a naturii, fizica a cunoscut de-a lungul timpului perioade de dezvoltare înfloritoare dar şi perioade de criză. În zilele noastre se pare ca trecem printr-o perioadă mai puţin fastă pentru fizică privită ca domeniu de cercetare şi ca disciplină universitară. Începând cu anii ’90, numărul celor care doresc să studieze fizica a scăzut continuu. Astfel, de exemplu în Statele Unite ale Americii numărul absolvenţilor a scăzut în ultimul deceniu cu aproximativ 25% (de la 4600 la 3500 absolvenţi pe an). În Germania numărul studenţilor de la facultatea de fizică în primul an de studiu a scăzut de la 10000 în anul 1991 la 5000 în anul 1998. În Olanda, ca şi în Anglia numărul doctoranzilor în domeniul fizicii a scăzut cu peste 20% începând cu anul 1992. În acest context merită să ne punem următoarele întrebări: “este astăzi profesia de fizician atractivă pentru tineri?” şi “cine mai doreşte astăzi să studieze fizica şi de ce?”. Trebuie să recunoaştem că nu este uşor de răspuns la asemenea întrebări.