Titlu: Formarea profesorilor de fizică la Casa Corpului Didactic Bucureşti
Autori: Mircea Rusu1, Diana Melnic2, Ştefan Grigorescu3
Afiliere: 1Facultatea de fizica, Bucuresti“, 2Casa Corpului Didactic - Bucuresti, 3Casa Corpului Didactic - Bucuresti,
Abstract: Programul propus pentru perfectionarea profesorilor de fizica este in concordanta cu politicile si si strategiile nationale de dezvoltare a invatamantului stabilite de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului. Obiectivele propuse in programa de formare – perfectionare este in primul rand in concordanta cu standardele elaborate de catre Comisia Nationala pentru Formare Continua pentru personalul din invatamantul preuniversitar. Aceasta se refera in special la aplicarea algoritmilor optimali in proiectarea , organizarea si evaluarea activitatilor didactice. Astfel se pune accent pe utilizarea adecvata a cunostintelor de didactica generala si de didactica a specialitatii. Printre altele, aceasta inseamna integrarea si utilizarea adecvata a materialelor auxiliare didactice in procesul de invatamant. Specific pentru fizica este activitateta experimentala si de demonstratie.