Titlu: Fundamente ale didacticii universitare
Autori: Camelia Onu
Afiliere: Universitatea “Al. I. Cuza” Iaşi, Departamentul pentru Pregătirea Personalului Didactic
Abstract: Din cele mai vechi timpuri, predarea unei discipline s-a făcut după reguli dinainte stabilite. Chiar dacă la început principiile şi normele după care se conducea învăţământul erau rudimentare, cu timpul au evoluat, ajungându-se astăzi la o veritabilă ştiinţă a educaţiei. Datorită acesteia, procesul de învăţământ nu se mai desfăşoară la întâmplare, ca odinioară, ci se conduce după reguli şi norme care îl fac mai eficient. Acestea, însă, nu sunt rigide, stabilite o dată pentru totdeauna, ci reprezintă doar nişte cadre de care educatorul trebuie să ţină seama în activitatea sa didactică. Deosebit de importantă este şi creativitatea profesorului, în lipsa ei, activitatea de la catedră devenind ternă şi lipsită de atractivitate. În acelaşi timp, predarea se face diferenţiat, în funcţie de vârstă; cu cât înaintăm pe palierele ştiinţei, cu atât transmiterea cunoştinţelor este mai dificilă, pentru că cei din faţa catedrei şi-au format deja un stil de receptare şi prelucrare a informaţiei, stil care cu greu mai poate fi schimbat atunci când se dovedeşte a fi superficial sau eronat.