Titlu: Identificarea cernelurilor-tonerelor utilizand analize spectroscopice UV-Vis si IR
Autori: Tudor Păunescu1, Daniela Pricop1, Valentin Pohoata1, Ionel Humelnicu2, Viorel Melnig1
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi 2Facultatea de Chimie, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, Iaşi
Abstract: Se observă o permanentă preocupare a producătorilor pentru perfecționarea instrumentelor de scris și a compoziției chimice a cernelurilor. Acest lucru a determinat crearea de noi modalități non-distructive de investigare a documentelor scrise. Un aport important îl aduc bazele de date ale cromatogramelor, existente în laboratoarele criminalistice, pentru o mare varietate de cerneluri [1, 2, 3]. De asemenea s-au dovedit utile în examinarea de micro-urme (fibre, vopsele, etc) şi cerneluri, utilizarea caracteristicilor spectrofotometrice din domeniul vizibil şi infraroşu, scurtând timpul de examinare, fără a necesita prelevare de probe din document [4, 5, 6]. În cercetarea criminalistică, identificarea mijloacelor de tipărire și multiplicare a documentelor scrise, poate fi privită ca o provocare cu atât mai mult cu cât astăzi folosirea fotomultiplicatoarelor este extrem de facilă. Aceste investigații sunt focalizate pe documente false, scrisori anonime, materiale confidențiale, etc. În ultimii ani s-au dezvoltat o serie de metode de investigare care să pună în corelație documentul tipărit cu sursa de imprimare.