Titlu: Identităţi în vremuri de tranziţie
Autori: Adrian Neculau
Afiliere: Universitatea “Al.I. Cuza”, Facultatea de Psihologie şi Şiinţe ale Educaţiei, Iaşi
Abstract: Tranziţia, obsedanta noastră tranziţie a fost abordată, conceptual, ca fenomen social global, implacabil, ca evoluţie inevitabilă si regularitate socială, beneficiind, adesea, de discursuri justificative. Nu numai România s-a confruntat cu acest fenomen care a fost denumit tranziţie, ci întreaga Europă de Est. Tranziţia desemnează trecerea de la o societate planificată după comandamente ideologice către o societate democratic şi o economie de piaţă. Termenul a fost preferat celui de schimbare, care dădea frisoane unor vechi membrii ai nomenclaturii, acum dirigenţi ai noului curs. Schimbarea ar fi trebuit să fie structurală, masivă, o rupere fără echivoc de un sistem, pe când tranziţia putea induce ideea de continuitate, de menţinere a unor structuri în noi condiţii, de adaptare, inclusiv de reciclare a actorilor sociali. Claude Karnoouh (1998), un bun cunoscător al realităţilor româneşti, are dreptate: termenul « tranziţie » introduce confuzie, maschează o realitate, in loc s-o lămurească. Mai grav, sugerează că, după o încremenire, societatea a intrat în normalitate.