Titlu: Identitati si inegalitati algebrice remarcabile utilizate la rezolvarea problemelor de extrem la Fizica
Autori: Mihail Popa
Afiliere:

Facultatea de Ştiinţe Reale, Economice şi ale Mediului Universitatea de Stat „Alecu Russo” din Bălţi, R. Moldova

Abstract:

În multe probleme de extrem din fizică pot fi folosite identităţi şi inegalităţi algebrice şi aritmetice remarcabile, substituind cu succes calculul diferenţial complicat şi uneori inaccesibil elevilor din învăţămîntul preuniversitar. În cele ce urmează ne vom referi la cîteva inegalităţi şi identităţi cu utilizare mai frecventă în soluţionarea problemelor de extrem din fizică şi vom aminti pe cele mai puţin frecvente - dar folositoare în anumite cazuri.