Titlu: Influenţa ultrasunetelor asupra solubilităţii unor derivaţi xantinici
Autori: Lenuţa Profire1, Cornelia Vasile2, Dana Dorohoi3, Mihai Delibaş3, Gheorghe Dănilă1
Afiliere: 1 Universitatea de Medicină şi Farmacie ”Gr. T. Popa” Iaşi, Facultatea de Farmacie 2 Institutul de Chimie Macromoleculară ”P. Poni ” Iaşi 3 Universitatea ”Al. I. Cuza ”, Iaşi, Facultatea de Fizică
Abstract: Prin proprietăţile lor farmacologice compuşii cu structură xantinică în principal teofilina, teobromina şi cafeina constituie o grupă deosebit de importantă din arsenalul terapeutic, grupă pe care studenţii trebuie să şi-o însuşească pentru deplina pregătire profesională. Aceşti compuşi prezintă remarcabile proprietăţi la nivelul sistemului nervos central, cardiovascular, bronhopulmonar şi excretor. Cafeina este cu siguranţă cel mai consumat medicament psihoactiv din lume iar teofilina a reprezentat şi mai reprezintă încă un medicament de primă alegere în tratamentul astmului bronşic şi al altor afecţiuni pulmonare obstructive cronice. În ciuda proprietăţilor farmacologice deosebite, utilizarea lor în terapeutică este limitată de probleme de ordin farmacocinetic şi farmacotoxicologică.