Titlu: Instrumente de evaluare a competenţelor elevilor de a experimenta
Autori: 1 Mirela Danielescu, 2Ovidiu Florin Călţun
Afiliere: 1Colegiul Tehnica Danubiana Roman Judeţul Neamţ 2Universitatea „Al. I. Cuza”, Facultatea de Fizică, Bulevardul CAROL I nr. 11, 700506 Iaşi
Abstract: Se spune ca în timpul unui examen de fizică la o facultate din Copenhaga, un profesor le-a cerut studenţilor să măsoare înălţimea unei clădiri cu ajutorul unui barometru. Unul dintre studenţi a răspuns astfel: ,,Legăm barometrul cu o sfoară şi îl coborâm de pe acoperiş până la sol. Înălţimea clădirii va fi egală cu suma dintre lungimea sforii şi a barometrului”. Acest răspuns de mare originalitate l-a intrigat atât de tare pe examinator, încât studentul a fost picat pe loc. Studentul a protestat, iar profesorul ales pentru judecata contestaţiei a decis că răspunsul era corect, dar nu dovedea cunoştinţele de fizică. Pentru a soluţiona cazul, s-a hotărât ca studentul să fie reexaminat, având 6 minute pentru a oferi un răspuns care să dovedească cel puţin o minimă familiarizare cu principiile de bază ale fizicii.