Titlu: INVAŢAREA CENTRATǍ PE ELEV LA DISCIPLINA FIZICǍ
Autori: Cazacu Mona-Lisa , Ceicovschi Adnana Alina
Afiliere: Colegiul Agricol “D. Cantemir”, Huşi, jud. Vaslui
Abstract: Dictonul lui Hipocrate,,Primum non nocere”(,,Inainte de toate sǎ nu faci rǎu”)poate fi adaptat întregii vieţi sociale,în general relaţiei ştiintǎtehnologie. Raportat la exigenţele ştiinţifice şi tehnice tinerii trebuie pregatiţi nu numai pentru performanţe intelectuale, ci şi pentru impactul etic al descoperirilor ştiinţifice,întrucât nu puţine sunt argumentele ce dovedesc cǎ omul poate fi atât beneficiarul cât şi victima stiinţei si tehnicii. In acest scop învaţǎmântului, ştiinţei şi tehnologiei le revin roluri importante în societatea de azi şi cea viitoare, deoarece pentru realizarea progresului este necesarǎ unirea ştiinţei şi tehnicii cu umanismul, cu grija şi peocuparea faţa de om. Trǎim într-o zodie a calitǎţii asumate şi nu a simplei cantitaţi, asfel încât ştiinţa şi tehnologia au un rol important în formarea unei generaţii cu înclinaţii reale spre iniţiativǎ, creativitate, dinamism, cooperare şi toate intr-o manierǎ de ,,a învaţa sǎ faci bine”.