Titlu: Investigaţii spectrale cu privire la influenţa radiaţiilor electromagnetice de nivel nontermal asupra eritrocitelor umane
Autori: Claudia Nădejde1, Cristian Goiceanu2, Florin Tufescu1, Răzvan Dănulescu2, EugeniaDănulescu2, Dorina Creangă1
Afiliere:

1Universitatea “Al.I. Cuza“, Facultatea de Fizică, Iaşi, România 2Institutul de Sănătate Publică, Iaşi, România

Abstract:

Faptul că, în societatea zilelor noastre, organismul uman este expus în cea mai mare parte a timpului la radiaţii electromagnetice, provenite atât de la multiplele surse artificiale cât şi de la cele naturale, influenţa acestora asupra organismelor vii a devenit un subiect de importanţă majoră. Astfel, în ultimii ani s-au efectuat numeroase cercetări legate de testarea ipotezei efectelor dăunătoare ale câmpurilor electromagnetice asupra organismelor vii [1-3]. Dintre acestea, investigaţiile in vitro au evidenţiat că microundele de mică densitate de putere pot induce modificări morfologice şi biochimice la nivelul membranei diverselor tipuri de celule din organismele vii [4, 5]. În cazul celulelor roşii sangvine, aceste modificări pot determina lizarea membranei eritrocitelor, urmată de eliberarea hemoglobinei în mediul intercelular.