Titlu: Magnetismul particulelor ultrafine si ferrofluidele. Subiecte pentru activitati de cerc cu elevii
Autori: Natașa Mihaela Ursulean 1 , Vasile Ursulean 1 , Ioana Călțun 2 , Ovidiu Călțun 3
Afiliere:

1. Școala cu clase I - VIII Brodina, județul Suceava 2. Liceul teoretic Vasile Alecsandri Iași 3. Facultatea de Fizică, Universitatea Alexandru Ioan Cuza Iaşi

Abstract:

Ferrofluids, known as magnetic fluid or magnetic nanofluids , are a special class of nanomaterials that present simultaneously both the properties of a normal liquid and magnetic properties. These are fluids composed of ferromagnetic colloidal particles, ferrimagnetic or paramagnetic dispersed in a liquid. In the last decade they have increasingly more applications especially in medicine in hyperthermia, drugs delivery and enhancing the contrast of magnetic resonance images.