Titlu: Metodă electrică de studiu al unor proprietăţi mecanice ale metalelor
Autori: I. I. Nicolaescu, I. Creangă, I. Bădărău,
Afiliere: Facultatea de Fizică, Iaşi
Abstract: Studiul proprietăţilor mecanice ale corpurilor solide ca viteză de propagare, modul de elasticitate M, frecarea internă Q-1, se poate face prin două grupe de metode: metode statice şi metode dinamice. În metodele statice sarcina ζ şi deformaţia ε din legea lui Hooke ζ=Mε sunt statice, iar modulul Ms este tocmai modulul static, izotermic sau de relaxare. Faţă de acestea, în metodele dinamice, probele, care pot fi sub formă de fire, bare, plăci etc. se aduc în stare de vibraţie, de oscilaţie şi se măsoară modulul dinamic Md >Ms. Probele pot efectua oscilaţii de torsiune, oscilaţii longitudinale, transversale, de flexiune etc. Ultrasunetele de diferite tipuri, frecvenţe şi amplitudini se folosesc fie pentru producerea unor procese fizico-chimice şi biologice, fie pentru studiul unor fenomene ce au loc în substanţele prin care se propagă. Metodele acustice se folosesc în ştiinţă, tehnică, medicină, etc. Metodele acustice de studiu ale corpurilor au la bază interacţiunea ultrasunetelor de diferite frecvenţe (1Hz-10GHz), cu defectele structurale, cu gazul electronic, fononic, cu magnonii, cu domeniile magnetice şi electrice.