Titlu: Metode alternative, interactive, de fixare a cunoştinţelor utilizate în predareaînvăţarea fizicii
Autori: Cristina Carmen Brînză
Afiliere: Liceul Teoretic „Al. I. Cuza” Iaşi
Abstract: Învăţarea este definită în foarte multe lucrări de specialitate ca o modificare a comportamentelor pe baza unor experienţe trăite personal, modificările putând fi la nivel intelectual, afectiv sau la nivelul abilităţilor practice. Oricare dintre aceste modificări nu pot avea loc dacă elevul nu depune efort, nu se implică şi este doar un simplu spectator în timpul procesului de predareînvăţare, neimplicarea însemnând doar urmărirea lecţiei cu un grad mai ridicat sau mai scăzut de atenţie, reproducerea unor elemente din lecţie şi executarea mecanică a unor sarcini impuse.