Titlu: Metode pentru o învăţare activă utilizate în predarea disciplinelor tehnice
Autori: Mariea Tarau
Afiliere: Grupul Scolar de Meserii si Servicii Buzau, Str. Bazalt nr. 15. bis
Abstract: Atitudinea educatorilor faţă de diferitele dimensiuni ale schimbării, reprezintă problema esenţială a reformei învăţământului românesc. De aceea, este foarte important ca educatorii să fie abilitaţi să utilizeze diferite instrumente metodologice care să le permit operationalizarea elementelor teoretice în situaţii foarte variate pentru tinerii de vârstă şcolară. Metodele de învăţare pot fi instrumente importante, pe care educatorii le pot utiliza, să facă lecţiile mai importante, să sprijine elevii în înţelegerea conţinuturilor pe care să fie capabili să le aplice în viaţa reală. Metodele de învăţare activă pot fi extrem de utile în procesul de predare, atât pentru conţinut cât şi pentru dezvoltarea proceselor de gândire necesare elevilor în situaţii obisnuite sau în situaţii noi.