Titlu: Mişcarea rectilinie - lecţie de fizică pentru cl. IX-a în care se foloseşte mediul de programare LABVIEW. (instrumentaţie virtuală)
Autori: Ştefan Grigorescu
Afiliere: Casa Corpului Didactic Bucuresti, Splaiul Independentei 315 A, sect. 6, Bucuresti
Abstract: LABVIEW, este un produs al CORPORATION NATIONAL INSTRUMENTS, Austin, Texas, SUA, livrat cu licenta spre UNIVERSITATEA POLITEHNICA BUCURESTI, MINISTERUL EDUCATIEI, CERCETARII SI TINERETULUI, dar şi spre scolile din Romania, gratuit. Folosind „Mediul de programare LABVIEW” se pot realiza urmatoarele obiective: Utilizarea programului de către cadre didactice si elevi pentru dezvoltarea de aplicatii in cadrul disciplinelor stiintifice din invatamantul universitar si preuniversitar; Realizarea de experimente frontale si demonstrative in lectii; simulari de fenomene tehnico-stiintifice pentru activitati de invatare in colectiv sau individual; Formarea capacitatilor de programare folosind limbajul G- grafic, exprimat prin facilitatile mediului Labview, relativ usor de asimilat; Formarea capacitatilor de invatare personalizata, in ritm propriu in aceasta noua modalitate de lucru, cunoscuta sub numele de instrumentatie virtuala.