Titlu: Mijloace şi modalitati de desfăşurarea orelor de astronomie în gimnaziu
Autori: Popescu Doina
Afiliere: Şcoala cu cls. I-VIII nr.2, Str. Florilor nr.11, Buhuşi
Abstract: Cuvintele nu sunt intotdeauna suficiente pentru a descrie obiecte si fenomene, pentru a desprinde notele particulare si generale ale acestora, multitudinea formelor si culorilor. De aceea s-a recurs la o bogata gama de resurse materiale –mijloace deinvatamant cu scopul de a adduce in campul de observatie al elevilor realitatea inaccesibila sau greu accesibila unor perceptii firesti, de a sprijini procesul de invatare in sens informativc sau formative si de a perfectiona capacitatile de insusire, prelucrare si aplicare creatoare. Materialul didactic – o notiune mai cuprinzatoare, include atat materiale naturale ( intuitive) cat si cele ce mijlocesc observatia elevilor asupra realitatii inaccesibile sau greu accesibile. Materialul didactic are preponderant o functie demonstrative, intrucat serveste profesorului pentru a ilustra expunerea evoluand in accord cu sarcinile si continutul invatamantului in diferite etape ale dezvoltarii societatii, cu progresele stiintei , tehnicii psihologiei si pedagogiei.