Titlu: Mijloc de învăţământ pentru unitatea didactică "Inducţia electromagnetică"
Autori: Mihaela Nataşa Ursulean1, Aurica Mândreci2, Ovidiu Florin Călţun2
Afiliere: 1Şcoala generală cu clase I – VIII, Brodina, judeţul Suceava 2Universitatea "Al. I. Cuza", Facultatea de Fizică, Blvd. Copou nr. 11, 6600 Iaşi
Abstract: Cunoaşterea fenomenului de inducţie electromagnetică în gimnaziu şi liceu fundamentează înţelegerea corectă a modului de funcţionare a diferitelor dispozitive care sunt o aplicaţie a acestui fenomen (alternatorul, dinamul, transformatorul, etc.). Experimentele integrate în lecţie şi lecţiile lucrare de laborator, dedicate punerii în evidenţă a fenomenului constituie punctul de plecare al deducerii legilor calitative şi cantitative ale fenomenului. Evidenţierea cazurilor particulare ale fenomenului şi înlăturare a efectelor nedorite ale acestuia, acolo unde este cazul, pot întregi imaginea pe care elevii şi-o formează despre realitatea imediată în care trăiesc.