Titlu: O metodă de instruire a elevilor bazată pe tehnologizarea şi informatizarea învăţământului
Autori: Liliana Violeta Constantin
Afiliere: Colegiul Naţional “Elena Cuza“, Strada Peştera Scărişoara nr. 1, Sectorul 6, Bucureşti
Abstract: Sa constatat de-a lungul anilor că învăţarea prin metode clasice este uneori greoaie, fără rezultate prea bune şi, de cele mai multe ori, consumă foarte mult timp dacă se doreşte atingerea unui nivel acceptabil al performanţei şcolare. Creşterea volumului de informaţii ce trebuie analizat, necesitatea stocării şi prelucrării acesteia, duce inevitabil la necesitatea utilizării calculatorului atât în viaţa de zi cu zi cât şi în procesul instructiveducativ.Deoarece utilizarea calculatorului nu suplineşte activitatea practică a elevilor, aceştia trebuie să efectueze atât experimente reale cât şi experimente virtuale. Lucrarea prezintă într-o manieră diferită, atractivă, toate informaţile necesare invăţării, îmbinând metodele tradiţionale cu cele moderne. Astfel, timpul necesar învăţării este scurtat iar elevii studiază, fizica cu placere. Evaluarea cunoştinţelor se realizează într-un mod inedit care reduce strea de stress şi emoţiile elevilor.