Titlu: Ora de magnetism. Secvenţe de instruire asistată de calculator
Autori: Bejan Alina Ioana, Ovidiu Călţun
Afiliere: Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza” Iaşi
Abstract: Majoritatea specialiştilor consideră că nu trebuie să ne întrebăm dacă instruirea se îmbunătăţeşte prin utilizarea calculatoarelor, ci cum pot fi utilizate mai bine calităţile unice ale acestora, care le deosebesc de alte medii: interactivitatea, precizia operaţiilor efectuate, capacitatea de a oferi reprezentări multiple şi dinamice ale fenomenelor şi, mai ales, faptul că pot interacţiona consistent şi diferenţiat cu fiecare elev în parte. Dacă primele realizări în domeniul instruirii asistate de calculator se concentrau mai mult pe învăţare prin verificarea cunoştinţelor, ulterior au început să apară programe complexe, care încurajează construcţia activă a cunoştinţelor, asigură contexte semnificative pentru învatare, promovează reflecţia, eliberează elevul de multe activităţi de rutină şi stimulează activitatea intelectuală asemănătoare celei depuse de adulţi în procesul muncii. Toate aceste elemente modifică aria activităţilor profesorului atât cantitativ cât şi calitativ.