Titlu: Oscilatorul amortizat - program turbo pascal
Autori: Cristian Constantin Bordeianu
Afiliere: Grupul Şcolar Nr.1 ,Str. Calea Transilvaniei Nr.55 , Câmpulung Moldovenesc
Abstract: Rezolvarea majorităţii ecuaţiilor diferenţiale din domeniile de vârf ale fizicii se face numeric şi nu analitic. De aceea , am considerat necesară familiarizarea elevilor (mai ales cei de la clasele de matematică – informatică , care au incluse în programă ore de analiză numerică) cu metode numerice simple. Următoarea etapă ar putea fi folosirea unor metode numerice consacrate ,mai exacte (metoda Runge - Kutta de ordinul IV) , urmând ca o ultimă etapă , folosirea programelor utilitare pentru a realiza simulări numerice.