Titlu: Proiectarea unui opţional “Experimente epocale în fizică”, adresat elevilor de liceu
Autori: Valentina Cloşcă1,2, Dan-Gheorghe Dimitriu1
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza“ din Iaşi, Bd. Carol I nr. 11, 700506 Iaşi 2Colegiul Tehnic Rădăuţi, Str. Tudor Vladimirescu nr. 4, 725400 Rădăuţi, Judeţul Suceava
Abstract: Curriculum-ul nucleu cuprinde numărul minim de ore de la fiecare disciplină obligatorie prevăzută în planul-cadru de învăţământ [1]. Programele pentru aceste discipline din curriculum nucleu cuprind obiective cadru, obiective de referinţă, conţinuturi şi standarde curriculare de performanţă obligatorii pentru toate şcolile şi pentru toţi elevii. Curriculum la decizia şcolii acoperă diferenţa de ore dintre curriculum-ul nucleu şi numărul maxim de ore pe săptămână pe disciplină şi pe an de studiu, prevăzute în planurile cadru de învăţământ.