Titlu: Proiectul ca formă de evaluare a capitolului „Fenomene mecanice” într-o abordare crosscurriculară
Autori: Zaraza Ciubotariu1, Ovidiu Călţun2
Afiliere: 1Şcoala cu clasele I-VIII Şcheia, Judeţul Suceava 2Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi
Abstract: Metoda cazului (studiu de caz) este metoda didactică care constă în confruntarea elevului cu o situaţie reală prin a cărei descoperire, observare, supraveghere a evoluţiei, înţelegere, interpretare se realizează un progres al cunoaşterii. Profesorul este bine să proiecteze în echipă cu elevii activităţi de învăţare ca şi cum ele s-ar constitui în studii de caz care să se finalizeze, dacă se poate, cu un eseu sau prezentare (raport de cercetare).