Titlu: Propagarea ultrasunetelor in medii biologice
Autori: Feride Severcan1, Dana Dorohoi2, Dorina Creangă2, Felicia Postolache2, Lacrămioara Atasiei2 şi Irina Dumitraşcu3
Afiliere: 1Middle East University, Department of Biological Sciences, Ankara, Turkey 2 Universitatea “Al.I.Cuza”, Facultatea de Fizică, Iaşi, Romania. 3Liceul Teoretic Darabani, jud. Botoşani, Romania 4Liceul “Anghel Saligny”, Vaslui, Romania.
Abstract: In acest material sunt prezentaţi principalii parametri fizici care caracterizează propagarea ultrasunetelor prin medii biologice şi efectele lor asupra substanţei vii. Cu cât cunoştinţele celor care utilizează ultrasunetele în diagnostic şi/sau tratament sunt mai cuprinzătoare cu atât aceste unde mecanice pot fi mai eficient folosite. Ultrasunetele sunt unde mecanice cu frecvenţe mai mari de 20 KHz. In mediile biologice moi, ultrasunetele se propagă ca unde longitudinale, pe când în oase, copite, lemn apar şi unde transversale [1]. Procesul de propagare al ultrasunetelor prin medii biologice poate fi considerat ca un proces adiabatic.