Titlu: Radarul Doppler. Utilizarea radarului în meteorologie
Autori: Liviu Leontie 1 , Adrian Timofte 2 , Diana Corina Bostan 2 , Sorin Bostan 3
Afiliere: 1Facultatea de Fizică, Universitatea „Al. I. Cuza” din Iaşi, Bd. Carol I, Nr. 11, 700506 Iaşi, România 2 CMR Moldova, SRPV Bacău, Str. Cuza Vodă, Nr. 1, 600274 Bacău, România 3 Grupul Şcolar Industrial „Letea”Bacău, Str. Letea Nr. 24, 600344 Bacău, România
Abstract: În secolul XXI, când tehnologia a avansat atât de mult şi schimbările climatice sunt în actualitate, este vital să realizăm previziuni ale vremii în timp util, mai ales atunci când vorbim de “vreme severă”pentru a fi capabili să informam populaţia în timp util prin emiterea de atenţionăriavertizări. Unul din cele mai importante instrumente dezvoltate şi oferite de tehnica modernă, în vederea informării populaţiei în timp util, în cazul în care avem de a face cu o “vreme severă” (grindină, cantităţi abundente de precipitaţii, intensificări ale vântului, tornade etc. etc.) este RADARul. Cu ajutorul lui, putem pune la dispoziţie date în timp real, de o acurateţe mare, despre fenomenele meteorologice enumerate mai sus.