Titlu: Realizarea performanţelor creative ale elevilor
Autori: Balan Doina– Corina1,Balan Gheorghe2
Afiliere: 1Şcoala “Titu Maiorescu” Iaşi 2Grup Şcolar Tehnic Transporturi C.F. “Cuza Vodă” Iaşi
Abstract: Am cultivat la elevi motivaţia pentru creaţie, exersarea imaginaţiei, a gândirii creatoare şi inocularea superiorităţii creativităţii de grup. În întreaga activitate, relaţiile profesor – elev se desfăşoară într-o atmosferă serioasă de lucru, bazată pe pasiune, optimism, simpatie, stimă, căldură sufletească şi stimularea realizărilor originale. În activitatea cu elevii s-a urmărit atât stimularea imaginaţiei pentru a determina o gândire fluentă, flexibilă, originală, cât şi dezvoltarea aptitudinilor speciale : şcolare, creatoare, ştiinţifice, tehnice, artistice sociale.