Titlu: Realizarea unui dispozitiv pentru măsurarea potenţialelor intracelulare şi extracelulare
Autori: Cătălin Pavel, Bogdan Bancia, Tudor Luchian
Afiliere: Laboratorul de Biofizică, Facultatea de Fizică, Universitatea Al. I. Cuza, Iaşi
Abstract: Excitabilitatea nervoasă este una din cele mai importante proprietăţi ale membranelor biologice naturale, şi reprezintă substratul biofizic al comunicării celulare. Excitabilitatea nervoasă se defineşte ca fiind proprietatea celulelor excitabile de a răspunde la aplicarea unor stimuli fizico-chimici exogeni, prin modificarea continuă spaţio-temporală a potenţialului său de repaos membranar. Scopul practic al acestei lucrări este de a prezenta etapele de lucru esenţiale pentru înregistrarea în laborator a potenţialelor de acţiune în membrana excitabilă a muşchiului striat de la broasca Rana Temporaria. Pentru aceasta, se izolează iniţial muşchiul striat gastrocnemian împreună cu nervul sciatic şi se pune într-o placă Petri ce conţine soluţie fiziologică corespunzătoare. Pentru excitarea celulelor acestui muşchi şi iniţierea unui potenţial de acţiune propagabil, se utilizează un generator de puls dreptunghiular care generează un plus cu amplitudinea de ~ 5 V, perioada de 1 sec., iar durata nu estompeze evoluţia temporală a potenţialului de acţiune. Pentru a evita interferenţele cu câmpurile electrice exogene experimentul se realizează în interiorul unei cuşti Faraday.