Titlu: Realizarea unui film didactic dedicat ecografiei ca tehnică de diagnostic medical
Autori: Alexandru Zară1, Mădălina Papaghiuc2, Petronel Postolache1, Ovidiu Florin Călţun1
Afiliere: 1Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi 2Liceul de arte şi meserii „”, str., Iaşi
Abstract: In practica didactică profesorul de fizică face deseori trimiteri interdisciplinare. Unul dintre exemplele clasice este cel al ultrasunetelor, sunete a căror frecvenţă este mai mare de 20kHz, şi aplicaţiile lor. De foarte multe ori demersul profesorului nu este susţinut de materiale şi mijloace care pot clarifica informaţiile transmise elevilor. Din dorinţa de a oferi un suport de curs pentru elevii de liceu care parcurg conţinuturile din capitolul Ultrasunete şi aplicaţiile lor, precum şi pentru studenţii Facultăţii de Fizică, secţia Fizică medicală a fost realizat un film didactic dedicat ecocradiografiei. Istoria utilizării ultrasunetelor începe în 1880, când fraţii Pierre şi Jacques Curie descoperă efectul piezoelectric, un fenomen electromecanic în care, în urma aplicării unei presiuni pe anumite cristale, pe feţele acestora apare o polarizare electrică. Primele aplicaţii practice au fost găsite din nevoia de a rezolva problema detectării la distanţă a obiectelor(sonare).