Titlu: Reteaua Horizons in Physics Education - HOPE face publice primele rezultate: “Factori care pot inspira tinerii să studieze Fizica”
Autori: Călțun Ovidiu Florin
Afiliere:

Facultatea de Fizică, Universitatea “Al. I. Cuza” Iași, Romania

Abstract:

HOPE este o rețea academică al cărui scop este acela de a spori impactul fizicii în spațiul socio-economic european. Proiectul de tip rețea a fost cofinanțat de Comisia Europeană în programul "Life Long Learning" și de partenerii rețelei HOPE, care sunt în mare parte Departamentele de Fizică ale multor universități din Europa. În cadrul proiectului au fost investigate probleme importante pentru departamentele de fizică din universități una dintre ele fiind: Cum pot fi atrași mai mulți studenți să aleagă studiul Fizicii la universitate?
Motivația urmăririi acestui obiectiv se datorează îngrijorării manifestate în unele țări europene că există un deficit evident de absolvenți de fizică. La aceasta se adaugă convingerea, larg răspândită, că o creștere a numărului și calității absolvenților de Fizică bine calificați ar fi benefică pentru competitivitatea economică a Europei. Au fost făcute multe studii cu privire la motivația elevilor și atitudinea lor referitoare la studiul Fizicii dar acesta este primul studiu care a analizat la nivel european realizat cu și despre studenții facultăților de fizică.