Titlu: Rolul îngrăşămintelor în natură. Curriculum la decizia şcolii
Autori: Alina Chelaru Munteanu1, Ovidiu Florin Călţun2
Afiliere: 1Faculty of Şcoala cu clase I – VIII Grozeşti, Iaşi 2Facultatea de Fizică, Universitatea „A. I. Cuza” Iaşi, 6600 Iaşi
Abstract: Un demers deosebit de complicat şi dificil în societatea românească şi învăţământul românesc este impunerea setului de obiective pe care Comisia Naţională pentru Curriculum le recomandă prin programele şcolare. Răspund întotdeauna aceste obiective realităţii învăţământului românesc? Acoperă ele interesele copiilor indiferent de mediul social sau comunitatea din care provin? Care este libertatea directorilor instituţiilor de învăţământ în a îndrepta efortul profesorilor spre satisfacerea nevoilor de formare pe care elevii le au? Cât de complicate pot deveni rezolvările unor probleme de acest gen care apar în lumea mediul rural şi în învăţământul gimnazial.