Titlu: Scamatorii cu apa suprarăcită
Autori: Kiss Ernő1, Kiss Mária2,
Afiliere: 1Grup Şcolar Agricol Salonta, Str. Şarcadului, nr. 1, 415500 Salonta, Judeţul Bihor, 2Liceul Teoretic Salonta, Str. Republicii, nr. 90, 415500 Salonta, Judeţul Bihor
Abstract: Apa este denumirea comună aplicată pentru starea lichidă a combinaţiei hidrogen-oxigen H20. Filosofii antici considerau apa ca un element de bază, reprezentativ pentru toate substanţele lichide. Oamenii de ştiinţă nu au renunţat la această concepţie decât în a doua parte a secolului al XVIII-lea. În 1781 chimistul englez Henry Cavendish a obţinut apă prin detonarea unui amestec de hidrogen şi aer. Rezultatele experienţei sale au fost explicate în întregime abia după doi ani, când chimistul francez Antoine Laurent Lavoisier a dovedit că apa nu era un element, ci o combinaţie de oxigen şi hidrogen. Într-o lucrare ştiinţifică, prezentată în 1804, chimistul francez Joseph Lovis Gay-Lussac şi naturalistul Alexander von Humboldt, au demonstrat că apa constă din două unităţi de volum de hidrogen şi una de oxigen, aşa cum reiese şi din formula utilizată azi, H20.