Titlu: Senzori la bordul autoturismului
Autori: Daniel Florea, Ioana Călţun
Afiliere: Liceul “Vasile Alecsandri“, Strada C. Negri nr. 50, 6600 Iasi, Judeţul Iaşi
Abstract: Buna funcţionare a unui autoturism este de multe ori un deziderat nu numai a constructorilor de autovehicule, dar şi al proprietarilor de astfel de mijloace de locomoţie. Intenţiile tuturor sunt legate nu numai de parametrii şi ţinuta de drum, dar şi de confortul asigurat. Monitorizarea parametrilor de funcţionare a diverselor subansambluri, optimizarea rezultatelor manevrelor efectuate şi siguranţa sporită sunt atu-urile unui autoturism modern. Lucrarea a fost realizată cu un scop didactic foarte bine precizat şi anume acomodarea elevilor cu sistemele de măsurare a diverşilor parametrii tehnici importanţi în funcţionarea autoturismelor, precum: turaţia arborelui motor, tensiunea la bornele acumulatorului, temperature plăcuţelor de frână şi a discului de frânare, densitatea picăturilor de ploaie pe parbriz şi intensitatea luminoasă.