Titlu: Simulări ale transformărilor simple suferite de gazul ideal
Autori: Nicuşor Cristian Pop1, Ovidiu Călţun2
Afiliere: 1Colegiul tehnic “Danubiana“, Strada Energiei nr. 9, Roman 2Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică Iaşi
Abstract: Perceperea senzorială la nivelul fenomenelor specifice gazelor se reduce fie la scăderea presiunii gazelor de aragaz iarna sau explozia unor cazane supraîncalzite în cazul unor accidente sau a unor spraiuri aruncate în foc etc. Aceste situaţii, relativ puţine, uneori nefericite, pot pune în evidenţă anumite dependenţe dintre presiune, volum şi temperatură la nivelul sensorial dar cu mult efort imaginativ din partea elevului. În memoria afectivă, vizuală sau cea determinată de celelalte simţuri, nu se receptează fapte ştiinţifice relevante.Multe fenomene pot fi înţelese prin observare directă şi prin experiment. În cazul gazelor profesorul are probleme reale în alegerea experimentelor şi realizarea lor în laborator. Pregătirea dispozitivelor experimentale implică resurse de timp şi materiale cu a căror lipsă profesorul se poate confrunta. Pe de altă parte, la nivel de gimnaziu sau liceu în anumite situaţii nu este neapărat necesar să facem demonstraţii sau argumentări experimentale riguroase. Scopul experimentului sau a experimentului simulat este acela de a convinge elevul de importanţa cunoştinţelor. Analiza unor date experimentale complexe sau un timp prea lung acordat pentru culegerea datelor pot conduce la lipsă de interes din partea copiilor faţă de demonstraţia experimentală.