Titlu: Simularea unor aplicaţii ale fenomenului de inducţie electromagnetică: transformatorul electric şi detectorul de metale
Autori: Virgil Niţică, Leonaş Dumitraşcu
Afiliere: Grupul Şcolar Industrial „Ştefan Procopiu” Vaslui
Abstract: Simularea cu ajutorul calculatorului electronic a fenomenelor fizice predate în şcoală devine o activitate foarte răspândită deoarece aceasta permite elevilor să înţeleagă şi să fixeze mult mai bine cunoştinţele prevăzute de programele şcolare. Avându-se în vedere dezvoltarea puternică a reţelelor de calculatoare şi a Internetului, care este un mediu foarte eterogen în privinţa platformelor de operare, se impune realizarea unor aplicaţii cu un grad sporit de portabilitate, astfel încât acestea să poată rula fără probleme pe orice sistem de calcul conectat în reţea. Una dintre soluţiile care se impune tot mai mult în ultima vreme este aceea de a scrie astfel de aplicaţii în limbajul Java. În acest articol prezentăm două miniaplicaţii (applet-uri) care simulează construcţia şi funcţionarea transformatorului electric şi, respectiv, a detectorului de metale.