Titlu: Stefan PROCOPIU, un savant de renume mondial

1. Complexul Muzeal Naţional „Moldova” Iaşi, România
2. Muzeul Ştiinţei şi Tehnicii „Ştefan Procopiu” Iaşi, România

Abstract:

Academicianul Ştefan Procopiu (1890-1972) reprezintă imaginea unei personalităţi complexe a învăţământului şi ştiinţei româneşti, care a slujit cu devotament misiunea de dascăl şi om de ştiinţă. Opera sa ştiinţifică cuprinde o serie de descoperiri care au deschis noi direcţii de cercetare în fizică: calculul momentului magnetic al electronului (magnetonul Bohr-Procopiu), depolarizarea luminii de către suspensii cu particule cristaline (fenomenul Procopiu), efectul circular al discontinuităţii de demagnetizare care apare la trecerea unui curent electric alternativ printr-un fir feromagnetic (efectul Procopiu), magnetism terestru. Evocarea memorial-documentară a vieţii şi operei savantului Ştefan Procopiu se regăseşte în cadrul muzeului din Iaşi, ca urmare a donaţiilor din anii 1994-2011 oferite de prof. Rodica Procopiu, soţia savantului.