Titlu: Studiul fenomenelor de interferenţă cu ajutorul calculatorului
Autori: Maria Aniţă
Afiliere: Grup Şcolar „I. C. Ştefănescu” Iaşi
Abstract: În procesul instructiv-educativ este deosebit de importantă alegerea mijloacelor de învăţământ adecvate pentru transmiterea de noi informaţii si formarea competenţelor propuse. Calculatorul a devenit un instrument indispensabil la ora de fizică. Cu ajutorul lui se poate realiza o prezentare atractivă a informaţiilor. Simularea fenomenului de interferenţă este o metodă frecvent utilizată in cadrul orelor de fizică facilitând înţelegerea fenomenelor specifice opticii şi contribuind la aprofundarea noţiunilor specifice acestui capitol. Când două sau mai multe fascicule de lumină se suprapun intensitatea din regiunea de suprapunere variază de la un punct la altul între maxime care depăşesc suma intensităţilor fasciculelor şi minime care pot fi nule, fenomenul fiind numit interferenţă. Distribuţiile amplitudinilor sau intensităţilor undei luminoase totale, caracterizate prin succesiuni de maxime şi minime, poartă numele de franje de interferenţă.