Titlu: Studiul oscilaţiilor electromagnetice libere cu Ajutorul osciloscopului numeric
Autori: Ionela Receanu, Magda Teodorel
Afiliere: Liceul”Mihai Eminescu”6600,Iaşi
Abstract: Osciloscopul numeric realizează prelucrarea numerică a semnalelor aplicate la intrare cu ajutorul unei plăci de achiziţie date experimentale Lab-PC 1200(National Instruments),montate într-un calculator-PC şi a instrumentului virtual AcqNMS.vi,din biblioteca limbajului grafic LabVIEW,modificat în sensul înregistrarii datelor într-un fişier de date folosind blocul”TXT” în final rezultând un osciloscop numeric cu memorie. Instrumentul modificat ”MEminescu” are în compoziţie panoul frontal (Front panell)şi diagrama bloc(Block Diagramme-Fig.1).