Titlu: Studiul prin microscopie electronică a celulelor tumorale
Autori: Cristina Ioniţă1, Cezar Radu Ionescu2, Ovidiu Călţun1
Afiliere: 1Universitatea „Al. I. Cuza“, Facultatea de Fizică, 6600 Iaşi 2 Universitatea de Medicină şi Farmacie, „Gh. T. Popa” 6600, Iaşi
Abstract: Necesitatea “pătrunderii” în structura intimă a corpului solid sau în structura ţesuturilor biologice a condus la ideea înlocuirii luminii utilizate în microscopia optică cu fascicule electronice care permit îmbunătăţirea puterii de rezoluţie cu circa cinci ordine de mărime. Microscopia electronică a relevat în ţesuturil e şi organismele examinate o lume fascinantă şi aproape nebănuită, o imensitate de detalii importante, imposibilă de observat prin microscopie optică. Principial, construcţia unui microscop electronic este într-o oarecare măsură analogă construcţiei microscopului optic obişnuit. Părţile principale, commune principial celor două instrumente, sunt următoarele: sursa (de iluminare la microscopul optic, de electroni la microscopul electronic), lentila condensoare (sau condensorul), obiectul de studiat, lentila proiectoare şi ecranul de vizualizare. Condensorul are rolul de a focaliza fasciculul de probă, asigurând un cât mai bun paralelism al razelor cu axa optică.