Titlu: ,,Sunet şi muzică” Opţional pentru clasele VI-VIII
Autori: Teodora Trofin
Afiliere: Şcoala Generală Mânzăteşti, comuna Ungheni, jud. Iaşi
Abstract: Motivul principal pentru care se propune acest opţional este dorinţa de a explica copiilor pe cale ştiinţifică fenomenul muzical, fenomen ce este capabil să comunice idei, gânduri, sentimente, emoţii. Îmbinarea teoriei undelor elastice cu aplicaţiile lor în muzică şi cu laturile fiziologică şi psihică ale fenomenului sonor, constituie un aspect interdisciplinar ce susţine realizarea finalităţilor sistemului educaţional : mutaţiile de comportament ale elevului la sfârşitul unui ciclu de învăţământ. În acelaşi scop, cât şi pentru suscitarea interesului elevului de a pătrunde în tainele fizicii, am urmărit evitarea monodisciplinarităţii excesive şi asigurarea coerenţei inter- şi transdisciplinare la nivelul programei acestui opţional.